Az Alba Volán ismételten ragyogó teljesítményt nyújtott, ezúttal a Graz otthonában, ám a hosszabbításban az osztrákok játékosa, Rob Hisey olyan álomgólt szerzett, amelyre csak a legnagyobb klasszisok képesek.

EC Graz 99ers - Alba Volán 4-3 (1-2, 1-1, 1-0, 1-0)
Graz, 1700 néző, vezette: Altersberger, Falkner, Smetana.

Dugig megtelt Székesfehérvárott a Café19 hokikávézó, ahol élőben lehetett megtekinteni a találkozó - magyar műholdas- és kábeltelevíziókon nem fogható - tévéközvetítését. A hangulat azokat az időket idézte, amikor évtizedekkel ezelőtt ismerősök és ismeretlenek gyűltek egybe a készülékek előtt, hogy a televíziós adást megtekinthessék.

A szurkolók örömmel nyugtázták, hogy felettébb bátran kezd a Volán, Sihvonen a kapu mögül remekül tette visza a korongot lövésre, volt dolga Dalpiaznak. Aztán Budainak kellett figyelnie a rövid saroknál, majd Galvins lövését fogta az osztrákok portása. Mezőnyfölényben volt a Graz, de a Volán kontrái életveszélyesek voltak, kiváltképpen, hogy mindenhonnan tüzeltünk. A harmad derekán emberhátrányba kerültünk, de ügyesen kivédekeztük, ám a kiegészülésünket követően is a kapunk előtt tanyázott a Graz. Aztán egy korongszerzést követően Stastny elrobogott a jobb szélen, majd szenzációsan feltette a hosszú felsőbe a pakkot. (0-1). Alig pár másodperc múlva már kettő volt közte, de ez a találat megér egy hosszabb fejtegetést. A Graz harmadában bulihoz jutott a Volán. Sihvonen felállt a bedobáshoz, Sofron pedig ezalatt átsomfordált a bulikör területén, a jobb oldalra, amit a védője le is követett. Csakhogy a másik grazi hátvéd nem reagált erre, így egy hatalmas terület nyílt meg a pálya bal sarkában. Sihvonen elhozta a bulit, Sofron pedig azonnal berontott a szabad részre a  koronggal, majd kapura tört. Kétszer védett Dalpiaz, de visszakerült a fiatal csatár elé a játékszer, aki átkorcsolyázott a másik oldalra, majd fonákkal a kapuvasat találta el. A visszapattanót pedig bravúros mozdulattal, a levegőből vágta be a gólvonal mögé. (0-2) Le a kalappal Sofron István előtt, ragyogó egyéni teljesítmény volt ez a gól. Sajnos az örömünkbe hamar üröm vegyült, a buli után egy potyaizű góllal szépített a Graz, kötényben ment be a korong meglehetősesn távolról. (1-2) Felcsillant a remény az előny növelésére, amikor bofogásért kiállt az egyik osztrák hokis, de nem változott az állás a szünetig.A játékrész Volán-vezetéssel ért véget, a kapura lövések aránya a pazar 7:21 volt  a Volán-javára, így minden ok megvolt a bizakodásra a folytatást illetően.

Jól is kezdte a Volán a harmadot, Sihvonen és Sofron is helyzetbe került. Aztán Svaszneket cselezték ki, de Budai megmentette a csapatot a kapott góltól. Amikor a 26. percben Allen kiállni kényszerült, már sejthető volt, hogy meleg pillanatok következnek, de mégis egy súlyos bírói tévedés kellett a grazi gólhoz. A harmadunkban ugyanis annak rendje és módja szerint Kangyal palánkra kente Jant, ám a veterán csatár a jégen fekve kézzel a játékostársához csúsztatta a korongot, ezzel gólhelyzetbe hozva őt. A mélázó játékvezetői hármasnak nem tűnt fel a nyilvánvaló kézpassz, Budai mégis védeni tudta az első kapura lövést, ám a kipattanónál már esélye sem volt. (2-2) Döbbenetes bírói hiba, felfoghatatlan, hogy mégis mire figyelt a játékvezető, de nem volt mit tenni. Illetve mégis: góllal válaszolni. Allen csodás megoldást választva a palánk segítségével Sofronhoz játszott, aki bevezette a korongot a támadóharmadba, majd bemutatta a lövést, de Sihvonenhez passzolt, a finn klasszis pedig elhelyezte a kapuvas mellé a pakkot, első Volán-gólját szerezve. (2-3). A folytatásban kiegyenlített játék folyt, a Volán-játékosok kitűnően tették a dolgukat, és tartották az eredményt. Igazán jó volt a meccs, egy lesgólt is szerzzünk Palkovics révén, de ezt teljes joggal annulálta Altersberger bíró.

Az utolsó húsz percet emberelőnyben kezdhette a Graz, de szerencsésen kivédekeztük. Aztán két perc múlva újra hátrányba kerültünk, de ekkor is jól zártunk hátul, sőt Palkovics egy kontrából kis híján betalált. Nem sokkal később egy grazi állhatott ki, de még csak fel sem sikerült állnunk - ez előrevetítette, hogy a fáradtsággal meg kell küzdenünk a mérkőzés hátralevő részében. Nem is lett volna semmi gond, ám a szerencse elpártolt tőlünk. Az 52. percben Horváthot küldte ki elég szigorúan Altersberger, egy jobb oldalról a kapu elé lőtt korongba olyan szerencsétlenül tette bele az ütőjét - a ma is kitűnően játszó - Galvins, hogy az Budait becsapva a kapuba vágódott. (3-3) A folytatásban állandósult a Graz mezőnyfölénye, mi szórványos ellenakciókkal próbálkozutnk. Az 58. percben emberelőnyt kaptunk, felcsillant a remény a meccs eldöntésére, de Allen zúgó bombája kifelé pattant a kapuvasról. Leperegtek a másodpercek, jöhetett a hosszabbítás. Megdolgoztunk a pontért, jóval többet lőttünk kapura az ellenfélnél, akár a győzelmet is megérdemeltük volna. Mindenesetre adott volt a feladat, a bónuszpontot begyűjteni a rendelkezésre álló öt percben.

A 4-4 elleni  ráadásban sokáig a szokásos óvatos hoki dominált, aztán egyszer csak olyasmi történt, ami a jégkorongban tíz évente egyszer. Rob Hisey olyan gólt lőtt, amit még a Volán-szurkolók is megtapsoltak. A kapu mögött felvette az ütő tollára a korongot, majd Budai válla fölött beemelte a gólvonal mögé. A gólt megtekinthetik |ITT|. Chris Allen csak közelről nézhette a szenzációs megoldást. "Egyetemista voltam, amikor utoljára ilyen gólt láttam, azt sem élőben. Ezt egyszerűen nem lehet kivédekezni. Az egy pont is jobb, mint a semmi, örömmel visszük magunkkal haza, a következő meccsünket pedig remélem, már megnyerjük. De nem tagadom, csalódott vagyok." - mondta Chris Allen, aki fél méterről láthatta a bravúros mozdulatot.

Az interneten terjed egy ilyen találatról egy videó, amit alacsonyabb osztályú amerikai bajnokságban szerzett valaki, most Hisey ellenünk mutatta be. Aligha túlzás, az egész EBEL-egyik legszebb gólja volt ez, és amelyik csapat ilyenre képes, az megérdemli a győzelmet. De nem kétséges, az Alba Volán is megérdemelte volna, hiszen elsőrangú produkcióval rukkolt elő Grazban. Nem lehet nem látni az ugrásszerű javulást a csapat játékában, amióta Énekes Lajos a vezetőedző, remélhetőleg a VSV Pasut otthonában is gyarapodik majd a pontjaink száma.