Hősies csatában háromgólos vereség a finnektől

• 2016.05.11. 22:03
  • MTI
A hősiesen védekező magyar válogatott 3-0-ra kikapott az éremesélyes finn csapattól az oroszországi jégkorong-világbajnokság szentpétervári csoportjának negyedik fordulójában.

Finnország
Saros (Bäckström) - Jaakola, Koivu, Aho, Hietanen, Granlund - Pokka, Lindell, Laine, Jokinen, Barkov - Pyorala, Koskiranta, Ohtamaa, Komarov, Kivisto, Salmela, Pihlström, Sallinen, Pulkkinen
Vay (Hetényi) - Szirányi, Kóger, Galló, Wehrs, Sarauer - Benk, Nagy K., Vas J., Dudas, Sagert - Stipsicz, Nagy G., Sofron, Bartalis, Vas M. - Magosi, Erdély, Sebők, Mestyán, Garát
Gólszerzők: Ohtamaa, Koivu, Barkov
Kiállítások: 2 ill. 14

A kapuban - vb-n, pályafutása során először - Vay Ádám kezdett, míg ezúttal két rutinos csatár, a visszavonulás előtt álló Banham Frank, valamint Kovács Csaba maradt ki. A két csapatnak ez volt az első egymás elleni tétmérkőzése.
    Lassan ébredtek az esélyesebb finnek, majd a 6. percben - első komolyabb támadásuk során - Vay védett óriásit. Bartalis István is veszélyeztetett, egyáltalán nem játszott alárendelt szerepet a magyar válogatott. A harmad derekán nagyobb sebességre kapcsoltak az északiak, de ekkor is jól záró védelemmel találták magukat szemben. A 14. percben a kapuvas segítette ki Vayt. Sagert Kalvint és 40 másodperc múlva Bartalist is kiállították, a dupla emberhátrányban azonban a hősies védekezés miatt nem esett gól. Csodával határos módon sikerült döntetlennel zárni az első harmadot, még a máshoz szokott finn szurkolók is elismerően tapsoltak az öltözőben vonuló magyaroknak.
    A második játékrészben már sokkal jobban játszottak a finnek, gyakorta egykapuztak, és emberelőnyt harcoltak ki. Sofron István ült ki, ám ismét remekelt a védőfal. A 37. percben tört meg a jég, Atte Ohtamaa előtt adódott tér, lopta a távolságot, és kilőtte a bal sarkot (1-0), igaz, a korong egy magyar védő ütőjén pattant meg. A hősies védekezésre a továbbiakban is szükség volt, ráadásul Dudás Jesse is kiült a büntetőpadra, ám az eredmény nem változott, pedig 39-9 volt ekkor a kapura lövési arány.
    Bartalis kísérlete vezette be a záró harmadot, majd Teemu Pulkkinen kapott gáncsolás miatt kiállítást. Az emberelőnyben nem tudott nyomást gyakorolni a finn kapura a magyar csapat. A védekezés továbbra is jól működött, Vay változatlanul magabiztos volt.
    Az 50. percben két NHL-es sztár, a Minnesota Wildban is együtt játszó Mikael Granlund és a jövőre 9,2 millió dollárt kereső Mikko Koivu hozta össze a második finn találatot. Utóbbi korongot szerzett, és az ellenakció végén, egy visszapassz után magabiztosan talált be (2-0).
    Sofron visszarántásért kiült, de jöttek az újabb lövésblokkolások és védések. Wehrs Kevin a nézőtérre kilőtte a pakkot, ezért neki is kétperces büntetés járt. Ezt a nyomást már nem bírta el a védelem, és Aleksander Barkov kapásból vette be Vay kapuját. Fokozatosan fáradt a Chernomaz-csapat, Sagert szintén kiállítást kapott, de újabb gól nem esett.

(Photo by Minas Panagiotakis/HHOF-IIHF Images)