Hajrágóllal vereség a németektől, kedden dől el a bennmaradás

• 2016.05.16. 21:48
  • MTI
 A magyar válogatott 2:37 perccel a vége előtt kapott góllal és egy üres kapus találattal 4-2-es vereséget szenvedett a német csapattól az oroszországi jégkorong-világbajnokság szentpétervári csoportjának utolsó, hetedik fordulójában hétfőn, így a keddi, fehérorosz-francia mérkőzés eredményétől függ, hogy bennmarad-e az élvonalban.

Németország
Greiss (Pielmeier) - Holzer, Erhoff, Kink, Seidenberg, Goc - Boyle, Macek, Draisaitl, Akdag, Noebels - Reul, Hager, Schutz, Gogulla, Müller - Flaake, Reimer, Kahun, Braun
Rajna (Vay) - Szirányi, Sofron, Galló, Wehrs, Bartalis - Nagy G., Kóger, Dudas, Sarauer, Sagert - Stipsicz, Benk, Vas J., Erdély, Vas M. - Kovács, Nagy K., Magosi, Sebők, Mestyán
Gólszerzők: Hager, Reul, Braun, Goc ill. Sofron, Wehrs
Kiállítások: 4 ill. 8

A kapuban Rajna Miklós kezdett, míg Hetényi Zoltán, a visszavonuló Banham Frank és a keret legfiatalabbja, Garát Zsombor maradt ki, azaz a fehéroroszok felett két nappal korábban történelmi sikert arató együttes állt fel.
    Az egymás elleni mérleg nyomasztó német fölényt mutatott (1 győzelem, 4 döntetlen és 14 vereség ellenük), és tétmérkőzésen tíz vereség mellett is csak két döntetlent (az 1937-ben és 1965-ben) sikerült elérni, ráadásul a rivális keretében öt NHL-es sztár kapott helyett. A németek a jobb negyeddöntős kiemelésért léptek pályára, ezért senkit sem tartalékoltak.
    Az első helyzet a magyarok előtt adódott, Sofron István - aki korábban Németországban volt légiós - a védő szorongatásában kilépése után lőtt mellé. A védekezésből sikerült gyorsan átváltani támadásba, sőt, egy eladott korong után Kóger Dániel szólóból nem talált be. Amikor mindkét oldalon egy-egy játékos ült kinn a büntetőpadon, Bartalis István lecsorgó korongjára Sofron csapott le. Az NHL-es kapus, Thomas Greiss a botjával kiszúrt, ám hibázott, így a magyar csatár az üres kapuba lőtt (0-1). A védelem szilárdan állta a rohamokat, és közben Bartalis majdnem újabb gólt szerzett. A szünet előtt Magosi Bálint kapott kiállítást, emberhátrányban Rajnának kellett nagyot védenie lábbal.
    Az áthúzódó büntetés során a magyar kapusnak szerencséje volt, majd később is a kapuvas mentett helyette. Állandósul a német fölény, kőkeményen kellett védekezni, blokkolni. Sofron átkarolásért kapott büntetést, a lövések azonban elhaltak Rajna testén, és nem volt veszélyes kipattanó sem. Kóger is a támadó harmadban elkövetett szabálytalanságért kapott két percet, ám egy rossz felszabadítási kísérlet után Patrick Hager passzkísérlete a menteni igyekvő Vas Márton jobb lábáról bepattant (1-1).
    A harmad vége előtt Greiss minden tudására szükség volt, hogy ne kapjon gólt: Sofron kísérelte után a korong a gólvonal felé csúszott, ám a New York Islanders hálóőre vetődve, a botjával még vissza tudott nyúlni.
    A záró felvonás elején beszorult a válogatott, Rajna nem tudott rátenyerelni a korongra, amely a védő Denis Reul elé került, és óriási lövést zúdított a jobb felső sarokba (2-1). Jött egy újabb német kapuvas, majd Galló Vilmos közeli próbálkozását védte Greiss. A 45. percben Wehrs Kevin lövése pattant meg egy védő botján, így egyenlítésnek örülhetett a közel 1000 fős magyar szurkolósereg (2-2). Ez volt a vb-n az első klasszikus hátvéd gól a magyar csapattól.
    A folytatásban alig maradt erő a támadásokra, ám a védelem hősies, Rajna peidg magabiztos volt. Az 58. percben "megtört a jég", Constantin Braun átlőtte a védőfalat (3-2). A végén Marcel Goc üreskapus góllal állította be a végeredményt.
    A pont nélküli vereség azt jelenti, hogy a magyar válogatott kizárólag abban az esetben őrzi meg élvonalbeli tagságát, ha a fehéroroszok kedden nem szereznek pontot a franciákkal szemben.

(Photo by Minas Panagiotakis/HHOF-IIHF Images)