Evan Levy Székesfehérváron

  • 2017.12.15. 10:51
  • Fehérvárav19

Az amerikai erőnléti edző a Magyar Jégkorong Szövetség mentoredző-programjának résztvevőjeként egy hónapot tölt a Fehérvár AV19 és az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia sportolóival.

A Magyar Jégkorong Szövetség hívta életre azt a mentoredző programot, aminek keretein belül a klubok szakmai fejlődése mellett a bázisok szélesítését tűzték ki célul. Evan Levy a program részeként a jégen kívül végzett munkában segíti a klubokat, Székesfehérváron Horváth Dániel erőnléti edzővel együttműködve.

A szakember hazájában a St. Louis Blues kötelékében dolgozott a Chicago Wolves utánpótláscsapatainak erőnléti edzőjeként, valamint a klub fiatal NHL draftjelöltjeinek fejlesztési programját felügyelte. Mivel az NHL drafton 18 éven feletti játékosokra figyelnek, az ő fejlesztésük kerül előtérbe a fiatalabbakkal szemben, Levy azonban a fiatalabb játékosok előmenetelére is hangsúlyt fektetett. Magyarországi tartózkodása alatt minden korcsoporttal dolgozik majd, valamint ellátogat az ország különböző pontjain található utánpótlás-nevelő klubokhoz is.

Mi pontosan a feladata a Magyar Jégkorong Szövetségnél és mit tartalmaz az a program, amit Magyarországon szerveznek?

A szövetségnél mentoredzőként dolgozom, a fő feladatom pedig az erőfejlesztés. Utazom az országban és meglátogatom a klubokat azért, hogy megismerjem a jelenlegi száraz munkájukat és segítek a jövő megtervezésében. E látogatások részeként találkozom az edzőkkel, megfigyelem a munkájukat és egyeztetek velük annak érdekében, hogy a lehető legtöbb információval rendelkezzem a klubok szárazedzési programjairól. A célunk ezzel az, hogy megtaláljunk olyan, a teljesítményt befolyásoló tényezőket és elveket, amiket később felhasználva már fiatal kortól megtaníthatunk a játékosoknak, és erre építve a hokisok profi szintig fejleszthetővé válnak. Megtisztelő számomra, hogy Magyarországon dolgozhatok. Az eddigi tapasztalataim alapján az edzők támogatóak, és keresik a fejlődési lehetőségeket. Kíváncsi vagyok, hogy mit hoz a jövő a magyar hokinak.

Milyen feladatok várnak Önre Székesfehérváron?

Székesfehérváron a Horváth Dániel erőnléti edző által irányított szárazmunkát figyelem majd. Együtt dolgozunk az itt töltött idő alatt, és megosztjuk egymással a tapasztalatainkat, tudásunkat, hogy mind a profi csapatok, mind pedig az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia sportolóinak száraz felkészülése minél jobban fejlődhessen. A célunk az, hogy a jövő jégkorongozóinak már a kezdetektől megadjuk azokat az alapokat, amik által meghatározó játékosokká válhatnak. A szárazedzések mellett a jégen is segítek az edzéseken, mert fontosnak tartom, hogy megismerjem a jégen végzett munkát és edzésmódszereket. Egy komplex, mindenre kiterjedő edzésrendszer kialakításához szükség van a jeges- és szárazedzések összehangolására. A nyári időszakban, amikor a csapatok száraz felkészülést végeznek, általában jeges kondicionáló edzéseket tartok, a szezon közben pedig a sérült játékosok erő és kondicionális képesség fejlesztését végzem. Most az U8-as korosztálytól az EBEL-keretig mindenkivel dolgozom, valamint részt veszek a válogatott programokon is.

Milyen tapasztalatokat szerzett eddig?

Itt jól szervezett munka folyik egy jó program keretein belül a szupermini korosztálytól a felnőttekig. Pont ezért Székesfehérváron hatalmas lehetőséget látok abban, hogy a kis hokisok magas szintre jussanak. Az alsó három korosztály (U8, U10, U12) kritikus időszak abból a szempontból, hogy megtanítsuk a játékosoknak a mozdulatok helyes kivitelezését és olyan szokásokat, amik fontosak lesznek a jövőben végzendő edzésmunka szempontjából. 13 és 17 éves kor között megint másféle tréningek kerülnek előtérbe, hiszen elkezdődik az izomzat súlyzós fejlesztése, ami az erő és a sebesség fejlődését hozza magával, majd 18 éves kor felett a fizikális érettséggel együtt ez tovább folytatódik. Ahogy haladunk előre, egyre magasabb teljesítményt várunk el, de fontos odafigyelni az alapok elsajátítására és az edzésmódszerekkel kapcsolatos információ átadására is, kezdve a legkisebb három korosztálytól. Szerencsére itt azt látom, hogy a sportolók motiváltak a fejlődésre.